Poradnik jaką szkołę wybrać

Gdzie zrobić prawo jazdy?

Przeglądając różne strony bądź mówiąc bardziej fachowo „surfując po Internecie” można dojść do wniosku, że owe pytanie występuje z porównywalną częstotliwością co memy z Michałem Pazdanem w czasie EURO 2016 innymi słowy- często. Mimo takiego natłoku rzadko kiedy pod powyższym zapytaniem jesteśmy w stanie znaleźć konstruktywną odpowiedź, która faktycznie pomoże wybrać nam dobrą szkołę jazdy. Taką, dzięki której bez problemów zdamy egzamin państwowy. A o to w tym wszystkim przecież chodzi. Finalnie mamy odebrać przydatny dokument, który umożliwi nam poruszanie się samochodem po mieście, a nie grzać się w blasku chwały fejsbukowego zdjęcia na tle dużego logotypu powszechnie znanej, dużej szkoły jazdy.

Bo czy rozpoznawalność zawsze wiąże się z wysoką jakością? Na podstawie przykładu Afery Volkswagena z ubiegłego roku, który manipulował wynikami pomiarów emisji z układu wydechowego można pokusić się o stwierdzenie, że niekoniecznie. Także na co naprawdę powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze szkoły, w której chcemy się uczyć?

  1. Na zdawalność

Jeżeli w statystykach znajdziemy szkołę, która może poszczycić się dużą zdawalnością to powinniśmy ją poważnie rozważyć. Przecież też chcemy zaliczyć egzamin jak najszybciej, najlepiej za pierwszym podejściem, a nie kilka razy podchodzić do poprawki. Szkoda na to zarówno czasu, jak i pieniędzy. A jeżeli zaufamy sprawdzonej marce to prawdopodobieństwo bezbolesnego przeprawienia się przez okres naukowo-egzaminacyjny zdecydowanie wzrośnie.

  1. Instruktorzy

To kluczowe osoby podczas całego kursu. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że jeżeli w szkole mamy złego belfra to na matematyce nie zrozumiemy najprostszych twierdzeń, bo po prostu są źle wytłumaczone i choćbyśmy sami mieli niewiadomo jaki potencjał to bez sprawdzonego i po prostu zdolnego nauczyciela żaden uczeń nie jest w stanie w pełni rozwinąć skrzydeł. Ten sam mechanizm działa w przypadku nauki w szkole jazdy. Jeżeli podczas zajęć teoretycznych wykłada osoba, która ma pojęcie o tym, co mówi to nauczymy się więcej, niż w przypadku laika, którego postawiono za stołem by po prostu przewijał kolejne slajdy.

W przypadku jazd sprawa instruktora już wybitnie wzrasta do rangi kluczowej, gdyż to właśnie oni mają nas nauczyć jeździć. Od nich zależą nasze przyszłe nawyki i zachowania na drodze także warto, by były to osoby, co do których umiejętności jesteśmy przekonani. Każdy z nas lubi być traktowany indywidualnie także warto zwrócić uwagę na to, czy instruktor postrzega nas jak jednego z wielu, czy też jest żywo zainteresowany tym czy robimy postępy, tym czy jest w stanie pomóc nam dopasować się z godziną zajęć i czy jest w miarę możliwości dyspozycyjny. Zawsze lepiej współpracować z ludźmi, którzy lubią to co robią, a nie przypominają typową urzędniczkę, której pogardliwy wzrok odrzuca nas na kilka kilometrów w tył zanim w ogóle zdołamy podejść do jej okienka. Warto stawiać na ludzi z pasją i pogodnym usposobieniem, przecież nie chcemy męczyć się w towarzystwie jakiegoś gbura przez 30 czy 40 godzin lekcji praktycznych.

  1. Sprzęt

Wyposażenie szkoły jazdy to także ważne zagadnienie. Każdy kto poważnie podchodzi do tego co robi zdaje sobie sprawę z tego, że nauka obsługi liczydła jest nieefektywna i na niewiele się zda w przypadku dostępności nowoczesnych kalkulatorów także lepiej stawiać na to co jest aktualne. O ile pewne niedogonienia w kontekście lekcji teoretycznych wprawdzie nie są pożądane, tak da się je jakoś przeżyć, tak zła flota „Elek” jest już nie do przyjęcia. Sprawdźmy więc, czy szkoła dysponuje samochodami, które są obowiązujące podczas egzaminu państwowego. Dobrze jest wiedzieć, w którym miejscu należy przycisnąć żeby otworzyła się maska, żeby uniknąć kompromitacji, czy też gdzie należy wlać płyn do spryskiwaczy. Każde auto jest inne, także dobrze jest systematycznie utrwalać sobie pewne schematy i mechanizmy, których to nabierzmy jeżdżąc jednym samochodem. Później pewniejszym krokiem można wejść do budynku WORDu, bo przecież będziemy już oswojeni z pojazdem, którym mamy się poruszać.

  1. Media społecznościowe

Zapewne wielu z nas może pochwalić się swoimi kontami w przeróżnych social mediach. Ich rola jednak nie zawsze musi ograniczać się do bezużytecznego informowania swoich znajomych o tym jaką to pogodę mamy za oknem, czy też co aktualnie zjedliśmy na obiad.

Nie, czasem zdarza się tak, że możemy znaleźć tam całkiem przydatne treści. Jeżeli trafimy na stronę interesującej nas szkoły jazdy to warto zwrócić uwagę na recenzje- zwykle piszą je kursanci, którzy są już po egzaminie; także jeżeli wystawiają pozytywną opinię to nie po to, żeby na następnej jeździe instruktor spojrzał na nich przychylniejszym okiem, tylko dlatego, że naprawdę uważają iż dana szkoła jest godna polecenia. Nie mają też najmniejszych obaw przed skrytykowaniem wszystkiego co się rusza, bo też nie wiążą się z tym żadne konsekwencje, więc jest to miejsce, w którym możemy znaleźć wiarygodną opinię o interesującym miejscu.

Odpowiadając na pytanie postawione na początku tekstu- to tak, właśnie tymi czynnikami należy się kierować przy wyborze szkoły jazdy. Pamiętajmy, więc o tym że nie chodzi o lekcje mycia okien bez smug, na której nieuwaga może skończyć się jednie pomazanym szkłem, a chodzi o ważną umiejętność kierowania pojazdem. Taką, która wiąże się olbrzymią odpowiedzialnością, bo wsiadając do samochodu bierzemy odpowiadamy nie tylko za siebie, a także za wszystkich pasażerów. Zwróćmy więc uwagę na to, by przy dokonywaniu wyboru nasza decyzja była podyktowana tak przejrzystymi przesłankami, by przypominała to czyste, niezamazane okno, które jesteśmy w stanie umyć po rzetelnie wysłuchanej lekcji. Bo prawo jazdy jest dla nas takim oknem na świat, za którym widać wiele dróg. Świat który możemy zwiedzić sami dysponując odpowiednim uprawnieniem, zadbajmy więc o to by było one najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *